Kniha - Strach a chvění (Amélie Nothomb)

5. ledna 2015 v 23:54 |  Zajímavosti
Všem co rádi čtou (a těm co by chtěli poznat Japonsko a hlavně japonce a jejich myšlení i z jiného úhlu) bych chtěla doporučit tuto knihu... má 122 stránek a já jí přečetla jedním dechem.
(moje malá recenze / ukázka z knihy - pod perexem)Jedná se o skutečný příběh belgické autorky, která v knize vypráví o tom, jak si chtěla splnit svůj velký sen. Odjede do Japonska pracovat jako tlumočnice. Brzy se ale dozví, že zapadnout mezi Japonce není vůbec jednoduché a ať se snažíte sebevíc, můžete spadnout na dno.. někomu může kniha připadat nudná (jak jsem se dozvěděla v diskuzích na netu) ale myslím, že ten kdo má rád knihy podle skutečných zážitků autora, rád si u knih zapřemýšlí a hlavně chce alespoň trochu porozumět myšlení japonců - tak ho tato kniha "vcucne" do příběhu stejně tak jako mě :)


Ukázka (zhruba z poloviny knihy):
"....jak jistě zaznamenal každý smrtelník, toalety jsou příhodným místem k meditaci. Pro mě, kteráž jsem se tam stala karmelitánkou, skýtaly příležitost k úvahám. A pochopila jsem tam jednu velkou věc: totiž, že v Japonsku život rovná se podnik.
Jistě, je to evidentní pravda, o níž se psalo již v mnoha ekonomických pojednáních věnovaných této zemi. Ale mezi přečtěním oné věty a jejím prožitím je propastný rozdíl.
Moje kalvárie nebyla o nic horší než ta jejich. Jenom víc ponižující. Nedoháněla mě k tomu, abych ostatním záviděla. Bylo stejně ubohé jako moje. Účetní, kteří trávili deset hodin denně opisováním cifer, byli v mých očích obětováni na oltáři božstva. Chudí lidé zasvěcovali odedávna svůj život skutečnostem, které je přesahovaly. V součastnosti si už nemůžou dělat iluze. Dávají svůj život za nic.
Jak všichni vědí, Japonsko je zemí s nejvyšším počtem sebevražd. Mě osobně překvapuje, že tam sebevražda není častější...."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sa†suki...☆ Sa†suki...☆ | Web | 6. ledna 2015 v 21:31 | Reagovat

kde si ju sehnala..? :D

2 Cherry Cherry | 6. ledna 2015 v 22:07 | Reagovat

[1]: v knihovně :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama